Vyhľadať
Close this search box.

Darwinova matka

alebo óda na rolu matky v živote velikánov

untalented artist:

Sprievodné a objasňujúce slovo správcov galérie:

Charles Darwin bol britský prírodovedec, ktorý sa zapísal do dejín ako pôvodca teórie evolúcie prirodzeným výberom. Jeho vlastné biologické pozorovania ho inšpirovali k štúdiu transmutácie druhov už v prehistorických dobách. Podobne ako jeho dielo, aj tento portrét má v sebe potenciál transmutácie a zakódovanú prehistóriu maliarskych techník.

Darwinovu matku treba v tomto komplexe vnímať ako symbol. Pramatku. V celom historickom kontexte je v úzadí. Pritom už keď bol malý, ťahala ho za uši a radila mu namiesto zbierania šutrov radšej študovať matematiku a výtvarnú výchovu. Napriek tomu, že ju neposlúchol, bol uznaný. Ale bez nej by nebol. A nebol by ani vo Westminsteri pochovaný vedľa takých velikánov ako je Isaac Newton a John Herschel. Ako sa mi František priznal, v nemalej miere bol inšpirovaný aj technikou Mr. Beana pri slávnom portréte Whistlerovej matky. Istota ťahov je signifikantná.

Tento obraz je vlastne Beanovskou ódou na rolu matky.

Tesať do kamena. Ich vplyv na formovanie a charakter velikánov je zásadný ale počuť o nich môžme len zriedka.

Autorovi treba pripočítať k dobru, že nejde v stopách moderných trendov Instagramu. Portrét sa zbytočne neponúka a neromantizuje. Fakt nie. Hoci autor stvoril až trojicu portrétov, v ani jednom z nich sa nesnažil svoj model vylepšiť či prikrášliť. Práve naopak. 🙂

Treba tiež oceniť, že František Kovadlina napriek pokročilému štádiu parkinsona predviedol na výkrese mimoriadne sebaisté a vyrovnané ťahy. Znalec duší a hlbokých emócií s veľmi humánnym posolstvom. Verím, že aj vy to z obrazu cítite.

Autor: František Kovadlina
Darwinova matka
kresba ceruzkou na FaxCopy kancelársky papier
21×30 cm

Vyvolávacia akciová cena 24 centov je trochu vyššia, ale majte na pamäti. Za cenu jedného portrétu dostanete hneď tri. 

Dielo je signované s certifikátom originality priamo od autora

Návrat hore