Vyhľadať
Close this search box.

Nehoří

alebo tŕňový opasok prihriateho tanečníka

untalented artist:

Sprievodné a objasňujúce slovo správcov galérie:

Už keď mi Imré s nadšením rozprával, že dnešok bude v duchu červenej tempery (ktorej tubu práve otváral) vedel som, že bude zle. Karmínová červená už od 1917 nepriniesla svetu nič dobré. A nepomohla ani tu.

Imré to videl na prvý pohľad. Ale až keď mu žena neobyčajne slušným hlasom povedala: „Má to niečo do seba“, došlo mu to naplno. Áno priatelia, na svete je ďalšia mazanica. Tak vitaj maličká vo svete umenia a ideálov. Ale veď:

Nehoří. Jednou pro vždy: Nehoří.

Štastný je ten, kto sa nemusí brať v tomto zošnurovanom svete veľmi vážne.

Ešte šťastnejší je ten, kto sa môže hrať. Kto nemusí zdovodňovať, vysvetľovať a presvedčovať druhých o svojich prednostiach.

Najšťastnejší je ten, kto je zdravý, nie je sám a môže si robiť čo sa mu zapáči. Trebárs aj priviesť na svet takúto mazanicu. Alebo si len tak hompáľať nohami a špárať si v nose.

Žijeme v krásnom svete. Ani ten posledný z nás by to nemenil s vojakmi v zákopoch v prvej svetovej. Žiadna žena by nemenila s Máriou Stuartovnou, hoc kráľovnou, ale väznenou v Edinburghu, s latrínou vo vedľajšej izbe a s perspektívou, že sa raz za život pozrie do Londýna a hneď jej tam zotnú hlavu.

Žijeme skvelú dobu. Pustíš teplú vodu a tečie. Zapneš radiátor a kúri. Drvivá väčšina obyvateľstva zeme môže o takomto komforte iba snívať.

A Imré sa má klepať, či sa vám páči jeho nová maľba? No nech sa páči.

Jednou pro vždy: Nehoří

Ako obyčajne dávame šancu toto jedinečné, myšlienkovo plné dielo získať. Bude vám denne pripomínať, ako je na svete krásne.

Autor: Imré Sporák
Nehoří
maľba KOH-I-NOOR vodovkami a červenou temperou na výkres
15×15 cm

Stále nikto? Vyvolávacia akciová cena je 11 centov. Fakt je to totálna mazanica.

Dielo je signované s certifikátom originality priamo od autora.

Návrat hore