Vyhľadať
Close this search box.

Monotone

Cherchez la femme

untalented artist:

Sprievodné a objasňujúce slovo správcov galérie:

Platí staré slovenské príslovie. Kto šetrí, má za tri. Čo ušetríš na pigmentoch pridáš na vode. A voda je drahá.

Keď mi Imré povedal, že sa chystá na vytvorenie diela pomocou jedinej farby, nebol som si istý výsledkom. Začal som mať obavy. Oceňujem, že to aspoň minimalisticky skúsil. Jeho výtvor ma presvedčil, že som sa nemýlil. Stále mám obavy.

Obraz je vizuálne zaujímavým kontrastom medzi bielou a modrou farbou. Pri bližšom skúmaní zistíme, že vrchné dve pahorkatiny naznačujú autorov citlivo umelecky podchytený vzťah k ženskému pohlaviu. Rozkošatené lono je abstraktne naznačené, hoci samotné dielo ho priamo nezobrazuje. Z autorovho tvorivého počinu možno vyčítať inšpiráciu. Ale tiež to, kam nepochybne patrí.

Aj keď sa dielo volá Monotone, môžeme tušiť autorovú skromnosť. Vnímavý divák tuší, čo sa deje za tými kríčkami. V tomto momente by som sa nebál nazvať dielo novým termínom „abstraktný realizmus“ a zaviesť tým nové kritérium hodnotenia umeleckých pokleskov. Dielu by som navrhol doplňujúci nazov Cherchez la femme.

Priznajme si: Vysoké tatry, Nízke Tatry, Chočské vrchy, Malá Fatra, Veľká Fatra, Pieniny, Čergov, Poloniny, Malé Karpaty, Biele Karpaty, Inovec, Pieniny, Spišská Magura, Chočské vrchy, Remäta, Muránska planina, Štiavnické vrchy, Poľana, Detva, Volovské vrchy, Slovenský kras, Slovenský Raj. Tak prečo preboha?

Slovenské hory sú také krásne, aj baby máme pekné. Tak prečo preboha vznikla táto mazanica?

Autor: Imré Sporák
Monotone
maľba: akvarel na výkres
15×15 cm

Chceme vám však spraviť investičnú príležitosť. Vyvolávacia akciová cena 9 centov nepokrýva ani náklady na umytie štetca. Nemôžte prerobiť.

Dielo je signované s certifikátom originality priamo od autora

Návrat hore