Vyhľadať
Close this search box.

Paleta života

alebo diskrétny vstup do duše slovenského záhradkára

untalented artist:

Sprievodné a objasňujúce slovo správcov galérie:

Sprievodné a objasňujúce slovo správcov galérie:

Dalo by sa ľahko povedať, že banálna vec. Niekto by protestoval, že maľba tohto typu už snáď ani nie je umenie, iba remeslo. Niekto by podotkol, veď to je fotka. Musíme si však položiť otázku, čo je vlastne dielo samotné?

Či fotografia zachycujúca vnútorné rozpoloženie človeka lakujúceho drevo, či umelcov event, samotná realizácia a hlboké myšlienkové vnorenie do filozofie zmyslu práce človeka, alebo snáď samotný drevený solitér, osadený na oceľovej koze? Pravdou je, že v tomto prípade je zachytená abstraktná estetika lakovanej maľby smrekového dreva.

Autor sa chce zamýšľať nielen nad zmyslom života slovenského záhradkára, ale zároveň nastieňuje hlbšie morálne otázky ohľadne udržateľnosti života drevenej podlážky a tým i zníženia uhlíkovej stopy na tejto planéte. Nie je mu ľahostajné globálne otepľovanie, budúcnosť našich detí ani bezbrehý konzum. Načo vymieňať niečo, čo môže ešte roky slúžiť?

Áno. Tam treba hľadať autorove pohnútky aj správu, ktorú týmto dielom všetkým nám ponúka.

Ak sa chvíľu zapozeráme do štruktúr sukov a cákancov, zistíme že sa nejedná o nepremyslené abstraktné čmáranie. Laková maľba má svoju štruktúru, svoj postup i systém. Občasné cákance okolo sukov iba poukazujú na krásu nedokonalosti. Veď príroda je v svojej samotnej podstate nedokonalá. A tým je jedinečná a krásna. Podobne ako toto dielo.

Dielo samotné má nezvyčajný rozmer 1m x 1m. Je maľované lodným lakom na drevenú dlážku terasy. Umenie, ktorého sa môžte dotknúť a ktoré žije s vami. Koľko autorov už maľovalo na drevo. Aj majster Pavol z Levoče sa drevom preslávil.

Autor: Imré Sporák
Paleta života
maľba: lak na dreve
1000×1000 mm

Vyvolávacia akciová cena 13,10 eur zahrnuje cenu palety za 9,90 minutý lodný lak v hodnote 2 eur a umeleckú kreáciu v hodnote 2,20 eura.

Dielo je signované s certifikátom originality priamo od autora. Po dohode s autorom po diele môžte aj chodiť.

Návrat hore