Ertl Peter

Vejws

alebo nevšedne dobrodružný pokus o namiešanie azúrových tónov

untalented artist:

Sprievodné a objasňujúce slovo správcov galérie:

Imré sa učí a to je na ňom hodnotné. Toto dielo je výsledkom niekoľkých pokusov o namiešanie azúrových tónov. Pôvodný zámer namaľovať benátsku masku nakoniec prekonala vlna na oceáne. Začal príliš nízko a nos by sa do masky nezmestil.

V tomto pandemickom období sa dá čas tráviť rôzne. Napríklad aj tak, že si urobíš home office alebo ateliér v Mozambiku alebo na Malých Divoch. Ćo však stojí peniaze a na tie treba zarobiť. Napríklad maľovaním alebo predávaním mazaníc našich autorov. Imré sa priznla, že pôvodne mal byť na vlne aj surfer aby to bolo komerčne úspešnejšie. Ale nakoniec ho napadli hneď dva dôvody prečo nie:

  1. surfera by s jeho schopnosťami rozhodne nedal, a
  2. každého v karanténe by tým surferom na vlne tak nasral, že by mu ani tých 16 centov nedali…

Tak ostalo pri pôvodnom zámere. A ja vidím jasnu symboliku.

Vlna za vlnou sa valí…

a je tam aj pozitívny prvok: náznak svetla na konci tunela. FB, tlačovky, médiá, sociálne siete, hoaxy, dezinformácie… Schytávame to dnes zľava, sprava, jedna blbosť za druhou, z každej strany. Náš mentálny svet je aj vďaka tomu v ustavičnom pohybe. Ako to more. Všetko je pravda a zároveň nič neplatí. Žltá farba v pozadí by mala vyjadrovať nádej v budúcnosť, očakávanie zlepšenia, ale úprimne, Imré sa priznal: „Trochu mi tej žltej zostalo vytlačenej zo včera a bolo mi ľúto ju vykotiť len tak do hajzla. Predsa len, tá tuba niečo stojí…“

Tak sa kochajte.

Auto: Imré Sporák
Vejws
maľba KOH-I-NOOR vodovkami a temperou na výkres
15×15 cm

Vyvolávacia cena je 16 centov.

Dielo je signované s certifikátom originality priamo od autora

Vejws