Vyhľadať
Close this search box.

Vták vtákov

alebo farebná mentálna evolúcia nepokoreného jedinca s narcistickým sklonom

untalented artist:

Sprievodné a objasňujúce slovo správcov galérie:

Temer na každú životnú situáciu existuje nekonečné množstvo pohľadov. Chápeme preto aj Imrého pohľad.

Ak v minulom opuse s názvom Monotone použil iba jednu farbu, v tomto diele bolo cieľom použiť čo sa dá. Vyplácať tam proste všetkých 24 farieb, ktoré mu akvarely ponúkajú. Má recht. Prečo si nedopriať. Vieme prečo to robí. V galérii máme už pár dní podozrenie, že keď tento set tradičných českých umton akvarelov vypláca, ďalšiu sadu si nekúpi a bude vymaľované. Svet bude o to krajší. Opäť zásadná rana vizálnemu smogu, ktorý je všade okolo nás.

Áno je v tom kus Eschera

Nechápeš o čo autorovi ide. Ale na to sme si už tiež zvykli od našich politkov. Chaos. Dvojtvárnosť. Inotaj. Pohľad v pohľade, obraz v obraze. Skryté posolstvo o tiahnutí vtákov jedným smerom. A hlavnom vtákovi, ktorý sa snaží ten správny smer ostatným márne ukázať. Všetko je naopak. Multifarebné emócie iba zvýrazňujú duševnú rozpoltenosť autora samého. Hoci Smer je jasný, všetci letia presne opačným smerom. Ale kam letia? Preč. Preč z tohto farebného marazmu. Z tejto planéty pošahanej existencionálnej fantázie. Mohli by sme rozprávať o zázračnej krajine, akou by slovensko mohlo byť, keby naši vtáci vedeli navzájom komunikovať a ťahali za povraz jedným smerom. Ale nie. Ľuďom nevyhovieš.

Ako sa autor sám priznal, obraz začal pôvodne maľovať naopak. Až potom pochopil, že keď ho otočí hore nohami, začína mu to okrem likvidácie umton sady dávať aspoň aký taký zmysel.

Dajme preto autorovi možnosť vybúriť sa aspoň týmto farebným cirkusom. Posúvajú totiž jeho opusy na nový level zberateľskej úrovne.

Obraz bude trochu drahší. Definitívne znehodnotil viac ako 12 štakuliek farieb. A pritom taká blbosť.

Autor: Imré Sporák
Vták vtákov
maľba: akvarel na výkres so skutočne veľa pigmentom
15×15 cm

Vyvolávacia akciová cena 44 centov

Dielo je signované s certifikátom originality priamo od autora

Návrat hore